A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Malta - Průvodce

Pro dobrodruhy

Související

- Výlety pro rodiny

Okolí Cirkewwy

Doporučuji vyjet již zrána, dokud není takové vedro a taky se toho dá více stihnout! Autobusem dojeďte až na zastávku Paradoxe Bay a pak se vydejte cestou do této zátoky. Na písečné pláži se můžete vykoupat a pak hned vedle vystoupejte do mírného kopečka až k útesům. Podél útesu nebo vnitrozemím dojdete až k Red Tower a pak pokračujte přes silnici rovně, buďto zase podél útesů nebo po cestě. Když dojdete až nakonec, zase se před vámi objeví útesy. U nich je postavena malá kaplička a socha jménem Madonna statue. Když shlédnete dolů z útesů, všimněte si, že tam vykukuje malý křížek. Zřejmě na tomto místě někdo zemřel. Dále pokračujte doleva až ke Dragonara Tower. Pozor, po cestě se vám může stát, že se najednou ocitnete v něčí zahradě, cesty jsou někdy nerozpoznatelné.

Západ slunce v Armier bay
Západ slunce v Armier bay
Potom to vemte zase podél pobřeží, nejdřív minete Armier Bay, kde je první písečná pláž a nějaké ty stánky a odkud také můžete jet autobusem zpět domů. Další zátokou je Ramla tal-Qortin a tou poslední Ramla tal-Bir. Z této části ostrova můžete pozorovat unikátní západy slunce.

Západ Malty

Po tomhle musíte sjet, abyste se na pláž dostali
Po tomhle musíte sjet, abyste se na pláž dostali
vyjeďte ráno směrem autobusem směrem Golden Bay, kde budete mít hned příležitost se vykoupat na nejoblíbenější písečné pláži na ostrově. Poté se vydejte po levé straně pláže po pobřeží kolem malých letních domků, až dojdete na samý konec. V cestě budou občas překážet křoviny a jiná zeleň, ale zde se zatím dá rozpoznat, kudy se vydat. Odtud se vám naskytne krásný výhled na Gozo a moře. Pokračujte dále podél pobřeží. Po chvíli dorazíte k další písečné pláži, která ale není už tak lehce dostupná. Dolů k ní můžete slézt nebo sjet „po zadku“. Lidé koupající se tu sem většinou dorazí lodí.

Vyčuhující kus pevniny
Vyčuhující kus pevniny
Za dalším výběžkem se skrývá ještě jedna taková pláž, kde do moře vyčuhuje kus pevniny-placatý kámen, na který přímo vybízí k pikniku. Voda tu je trochu bouřlivější a s potápěčskými či alespoň plaveckými brýlemi tu můžete pozorovat hejna nejrůznějších druhů rozmanitých rybiček.

Pokud jste ale až sem došli pěšky, budete muset vyšplhat zpět na kopec, což není zrovna nejlehčí. Jestli v tomto stadiu výletu už toho máte dost, můžete se vrátit přes Mgarr domů. Druhou alternativou je pokračovat podél pobřeží stále na jih. V této oblasti jsou velké útesy a někdy je velmi složité se dostat dál. Musíte počítat se všemi možnými překážkami, že budete skákat z kamene na kámen, všelijak přelejzat, aniž byste věděli, jestli jdete vůbec správně. Na konci léta vám budou odměnou sladké červené hrozny, které tu v divoké přírodě rostou.

My jsme si jich tu natrhali celý batoh, ale nemohli jsme se dlouho zdržovat, abychom se stihli vrátit před setměním. Na to si dávejte také pozor, protože po setmění se tato místa mohou stát dost nebezpečnými a kdoví, jestli byste našli cestu zpět. Malta je sice malá, ale také někdy dost divoká země. Až se dostanete k výběžku Ras Ir-Raheb, nebudete už daleko od civilizace. V těchto místech totiž začíná silnice, která vás dovede až do miniaturní vesničky ležící osamoceně v těchto končinách-Bahriji. Zde si dávejte pozor na psy. Lidé tu nejsou vůbec zvyklí na turisty, všichni se tu znají a snad každá domácnost tu má velkého psa. Často jsou psi volně puštění a ne zrovna přátelští k vetřelcům. Strávili jsme asi půl hodiny v bezhybné pozici, kdy nás doslove hlídal urostlý vlčák.

Při každém našem pohybu naznačoval útok..pak naštěstí přišel majitel a psa uvázal…ale měli jsme pěkně nahnáno a jelikož se mi na Maltě stalo toto několikrát, mohu s úspěchem konstatovat, že psi nejsou můj zrovna nejoblíbenější druh zvířat. Do Bahriji žádné autobusové spojení neexistuje, a tak vám nezbyde než jít pěšky a nebo možná příjemnější varianta-autostop. Moc aut tu nepotkáte, ale když už někdo pojede, bude tak překvapen, že vás určitě sveze.

Zurrieq a okolí

Azurová modř mořské vody
Azurová modř mořské vody
ráno vyjeďte přes Vallettu autobusem číslo 38 nebo 138 až do Wied iz-Zurrieq, kde se můžete zúčastnit slavné atrakce jménem Blue Grotto.

Nás autobus bohužel tak trochu havaroval, a tak jsme na toto místo museli dojít pěšky. Za 3 Lm vás zde svezou lodičkou do jeskyní, kde je voda azurově modrá. A to dokonce víc azurově modrá, než můžete vidět jinde na Maltě. Platit kartou zde nemůžete.

Vstup do imigr.tábora v Safi
Vstup do imigr.tábora v Safi
My jsme s sebou neměli dost peněž, a tak nás vzali tajně za poloviční cenu. Bylo to pěkné, ale zase si nepředstavujte kdoví co. Můžete se zde i vykoupat. Poté se vraťte do Zurrieq, toto městečko není moc turistické, a tak tu můžete nasát opravdu maltskou atmosféru. V Přilehlém Safi mají pěkný mlýn a také imigrantský tábor.

Dál to můžete vzít přes Kirkop a Mqabbu a třeba ještě i Qrendi. Ne, že by tato města byla tak turisticky zajímavá, ale mají zde pěkné uličky a centrum města vždycky stojí za vidění zrovna tak jako kostel. Máte-li poté ještě síly, můžete pokračovat přes letiště a Luqu domů. Nebo si tento výlet rozdělte na několik menších.

Zejtun

Zátoka v Marsascale
Zátoka v Marsascale
Zátoka v Marsascale
Zátoka v Marsascale
Typické lodičky
Typické lodičky
Nejdříve dojeďte to Marsaskaly autobusem. Tam se můžete projít a pak to vemte podle mapy malými cestičkami do Zejtunu. Mají zde řadu kostelů a je to pěkné město. Dále, pokud vám zvědavost nedá, můžete pokračovat do Ghaxxaq a Gudji. Odtamtud jezdí zpět do Valletty linka číslo 8.

Buskett Gardens

nejdříve dojeďte do Rabat, odkud se vydejte pěšky či autobusem do Buskett gardens. Spíše než zahrada to je les. I když je strašné vedro, zde se můžete ukrýt před žárem slunce. Úplně na začátku zahrad stoji Verdala Palace, ke kterému je ale přístup odepřen. Po projití zahradami se znovu napojte na silnici směrem do Siggiewi. Toto malé městečko je útulným místem. Město stojí za malou prohlídku a dále máte tři možnosti. Vrátit se domů autobusem nebo se projít ještě do Zebbug a dál pěšky až do Valletty nebo si výlet prodloužit a vzít to ještě na jih k neolitickým chrámům.

Victoria lines

dojeďte na zastávku mezi Madlenou a Bahar Ic-Caghaq, kde je odbočka do vnitrozemí, cesta podél Victoria lines. Bohužel alůe není možné jít těšně podél zdi opevnění, a tak to vemte přes Gharghur-další malebné maltské městečko a pak do Nazdar a Mosty.

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11
REKLAMA

Články odjinud