A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Malta - Průvodce

Jak cestovat po Maltě

Pokud máte rádi volnost, chcete si zajet tam, kam máte chuť a nevázat se na žádné spoje, bude pro vás nejlepší přepravovat se autem.

Na Maltě se jezdí vlevo a Malťané jsou mnohem tolerantnější řidiči než Češi. Doprava ve městech je velmi hustá, ale nebývá problém dostat se na hlavní. Spíše počítejte s nedostatkem parkovacích míst. Půjčit si na Maltě auto není problém, jen si zvyknout na volant na druhé straně. Na rozdíl od Itálie téměř neuslyšíte troubení, když si řidič potřebuje odskočit rychlo do krámu, prostě zastaví a ostatní ho prostě nějako objedou. Nehod není příliš a většinou jde jen o šťouchance při přejezdu z jednoho jízdního pruhu do druhého.

Česká Škoda
Česká Škoda
Obzvlášť při důležitých událostech je na maltských silnicích „plno“. Jednou z takových příležitostí bylo třeba Mistrovství světa v kopané v roce 2006. Malťané mají blízko k Italům, což bylo vidět i po jejich vítězství v roce 2006. Ulice zaplnila auta s italskými vlajkami, plná šťastných fanoušků, kteří pokřikovali vítězné pokřiky a troubili tak, že člověk měl pocit, že se asi opravdu něco děje.

Stav silnic je celkem v pořádku, avšak pokud budete chtít zajet někam dál od civilizace, počítejte s většími nerovnostmi a dírami.

Na Maltě také potkáte nesčetné množství škodovek. Nejčastějším modelem je Octavia.

Autobusem

!!!!smazat!!!!!
!!!!smazat!!!!!
Nepatříte-li k těm, kteří rádi sednou za volant, nezoufejte. Na Maltě funguje celkem kompletní síť autobusových linek. Hlavní, řekněme „státní“, autobusové nádraží se nachází před vstupem do Valletty, kde jednotlivá nástupiště lemují Triton fontánu.

Z Valletty se tedy autobusem dostaneme všude, kde to je autobusem možné a to ještě za cenu 47 centů. Dále existují přímé linky zvané Express (nejde o to, že by byly rychlejší, ale člověk není nucen přestupovat ve Vallettě), které spojují hlavní turistickou oblast St. Julians a Sliemu s ostatními kouty Malty. Na těchto linkách stojí jízdné 1,16 Eur.

Východ z autobusu
Východ z autobusu
Autobusy na Maltě jsou také takovou malou turistickou atrakcí. Ze všeho nejdřív nás zaujme ojedinělý postarší design s pozitivní oranžovo-žlutou barvou.

Autobusy nemají dveře, a pokud chcete, aby vám řidič na zastávce zastavil, musíte na něj dostatečně viditelně zamávat, naskočit rychle do autobusu a HLAVNĚ mít připravené drobné na jízdenku.

Řidiči

Řidiči autobusů bývají často podráždění (představte si řídit celý den v 30-ti stupňovém horku) a občas se stane, že pasažéra z autobusu vyhodí, protože chce platit bankovkou a nemá drobné. Navíc se s vámi baví v maltštině, takže vám opravdu nezbyde nic jiného, než mít peníze připravené anebo prostě si jít rozměnit. Ale nebojte se, toto se nestává stále, a když má řidič dobrou náladu, ochotně si s vámi lámavou angličtinou popovídá.

Vystupování

Vystupování z autobusu je také specifické. V Čechách máme většinou v autobusech tlačítka, kterými dáváme řidiči znamení, že chceme vystoupit. Na Maltě mají v novějších autobusech zvonky a v těch starších se celým vozidlem táhne šňůra, za kterou je nutno pořádně zatáhnout. Tahem pak vepředu u řidiče zazvoní zvonek (normální zvoneček!). Na Maltě se navíc musí zvonit pokaždé, každá zastávka je na znamení.

Interiér autobusu
Interiér autobusu
Hlavními linkami jsou autobusy číslo 62, 64, 66 a 68, které spojují Vallettu se Sliemou . Autobusem číslo 652 se dostanete ze Sliemy do Buggiby a Golden bay, 645 nás doveze k přístavu, odkud odplouvají lodě na Gozo, 65 ze Sliemy do Rabat a Mdiny a 427 do rybářské vesnice Marsaxlokk.

Plánek autobusových linek dostanete zdarma v turistickém informačním centru hned za bránou po vstupu do Valletty nebo přímo v autobuse.

Hlavní autobusové nádraží
Hlavní autobusové nádraží
Po jedenácté hodině večer jezdí hlavními maltskými tepnami noční autobusy, které stojí 50 centů. Necirkulují moc často, v létě je zavedena linka, která rozváží mladé obyvatelstvo z diskoték z Paceville.

Více informací nejdete na www.atp.com.mt

Hromadná doprava na ostrově Gozu

Autobusové nádraží ve Victorioze na Gozu
Autobusové nádraží ve Victorioze na Gozu
Na Gozu funguje autobusová doprava podobně jako na Maltě, akorát se liší barva autobusů-šedočervená. Hlavní linka číslo 25 vede z přístavu Mgarr, kam přijíždí všichni turisté do hlavního gozitánského města - Victoria. Cena je stejná jako na Maltě. Autobusy navazují na příjezdy a odjezdy trajektu na Maltu.

Jak se dostat na Gozo

Trajekt na Gozu
Trajekt na Gozu
na Gozo můžeme jet trajektem buď přímo ze Sliemy anebo dojedeme nejdříve autobusem (linky 45, 48, 452, 453, 645) do Cirkewwy a odtamtud odjíždí každých 45 minut trajekt společnosti Gozo Channel směrem do přístavu Mgarr na Gozu. Cesta trvá zhruba 20 minut a zpáteční jízdenka stojí 3 Lm.

Autostop na Maltě

Autostop na Maltě není zakázán, ale rozhodně to není běžnou praktikou. Malta je tak malá, že vlastně není ani důvod stopovat. Skoro každý Malťan navíc vlastní automobil nebo aspoň motorku, ostatní se přemísťují autobusy. Autobusová síť je totiž dobře udělaná, a tak nikdo ke stopování nemá důvod.

Na Maltě se ale samozřejmě stopovat dá. Musíte si jen dát pozor, že stojíte na správné straně-na ostrovech se totiž jezdí vlevo. Někteří na vás při stopování budou divně koukat-prostě nebudou chápat, proč stopujete, když je autobus tak levný. Druzí budou tak překvapení, že si budou myslet, že když už stopujete, tak to asi musí být opravdu vážné, a vezmou vás. Díky autostopu tak můžete potkat zajímavé lidi a poznat více maltskou kulturu. Stop můžete využít hlavně ve večerních hodinách, protože třeba z Rabatu v devět hodin večer už nic nejede, avšak radši na to nespoléhejte.

Škoda Forman na Maltě
Škoda Forman na Maltě
Hlavní autobusové nádraží
Hlavní autobusové nádraží
Škoda 120 není na Maltě vzácností (nahrál: Radka Mihulova)
Škoda 120 není na Maltě vzácností

Poslední editace textu: 24.7.2011 17:50
REKLAMA

Články odjinud

Blesk pro ženy

S jarem změňte i jídelníček! Zkuste nové chutě, které vás nakopnou
S jarem změňte i jídelníček! Zkuste nové chutě, které vás nakopnou